19

maj

Skriv ut dina egna post it och notislappar

En grön, en gul och en orange post it lapp med tryck på.

En grön, en gul och en orange post it lapp med tryck på.Jag såg ett så fiffigt tips på en amerikansk undervisningsblogg och kunde inte låta bli att kopiera. Kopiera i dubbel bemärkelse för det här tipset handlade om att kopiera på notislappar. Jag började med att bara översätta några av  lapparna. Vartefter att jag gjorde det så kom jag på flera egna och kombinerade dem bland annat med tips om rollfördelning vid grupparbete från kooperativt lärande. Det är lättare att komma ihåg vilken roll man har om man har bilden på en lapp som du kan sätta på mappen eller boken. Rollerna på post it kan du hitta här.

Checklista och begrepp ger stöd för skrivandet

Eftersom våra åttor precis har varit på PRAO så passade jag på att göra en liten stödstruktur för dem. Dels en lista på begrepp som de kan använda i sin text och även en checklista för skrivprocessen.

Imponera på eleverna

Det ser svårare ut än det är att göra det här, så eleverna blir så där härligt imponerade när de får en sån här lapp. Man fäster Post it lapparna på ett A4-ark efter mallen och lägger den i sidofacket på kopiatorn. Det enda som är viktigt att man tänker på när man ska göra det här är att man lägger in Post it-lapparna med klisterfältet först. Vissa kollegor var väldigt misstänksamma och trodde att jag skulle orsaka stopp i kopiatorn. Det skulle ju inte vara så populärt. Här är en film som går igenom hur du gör, steg för steg.

Kombinera två bra tips med varandra

Eftersom internet flödar av roliga tips och appar så räcker det med att vara lite kreativ så har man skapat ett nytt användningsområde för en metod man använt tidigare. Vi har tidigare jobbat med sambandsord och metod i SO men eleverna har fortfarande lite svårt att fördjupa sina texter. Genom att betona en eller ett par texttyper åt gången så kommer det så småningom att sätta sig. Som stöd kan de då ha de sambandsorden på en Post it-lapp.

Skapa din egen avatar

Tecknad figur som formar ett O med pekfingret och tummenSom en kul grej testade jag även att kombinera Bitmoji med Post it och tänkte att de kan vara roliga att använda när man vill ge feedback på en text eller uppgift. Det ser personligt och kul ut med en egen tecknad avatar som kan användas analogt genom att skriva ut dem. För att skapa dessa måste du först skapa en avatar i  Bitmoji.

De mallar som jag har gjort och delat kan du använda direkt. Vill du göra ändringar så får du först kopiera dem och spara som ett nytt dokument. Sen är det bara att sätta igång!

9 kommentarer

Verktyg | Pearltrees

Verktyg | Pearltrees

[…] Skriv ut dina egna post it och notislappar. Jag såg ett så fiffigt tips på en amerikansk undervisningsblogg och kunde inte låta bli att kopiera. Kopiera i dubbel bemärkelse för det här tipset handlade om att kopiera på notislappar. Jag började med att bara översätta några av lapparna. Vartefter att jag gjorde det så kom jag på flera egna och kombinerade dem bland annat med tips om rollfördelning vid grupparbete från kooperativt lärande. Det är lättare att komma ihåg vilken roll man har om man har bilden på en lapp som du kan sätta på mappen eller boken. Rollerna på post it kan du hitta här. Checklista och begrepp ger stöd för skrivandet Eftersom våra åttor precis har varit på PRAO så passade jag på att göra en liten stödstruktur för dem. Imponera på eleverna Det ser svårare ut än det är att göra det här, så eleverna blir så där härligt imponerade när de får en sån här lapp. […]

Annika1224 | Pearltrees

Annika1224 | Pearltrees

[…] Inspiration. Racism. Animals. Lyssna. Grammatik. Love. 8A engelska extra träning. Skriv ut dina egna post it och notislappar. […]

Lina

Lina

Så himla bra tips! Tusen tack!

Digitala verktyg för lärande och digital kompetens | Pearltrees

Digitala verktyg för lärande och digital kompetens | Pearltrees

[…] Home. Informationssäkerhetskolan. Hem - Statens medieråd. SÄKERONLINE. Natsmarta. No Hate Speech Movement. MIK-rummet. Publicering på internet - Vad får man lägga ut på webben? Webbstjärnan. 1.431705.1328883016!peter_karlberg.pdf. Digitala verktyg i undervisningen. Infosök och källkritik. Skriv ut dina egna post it och notislappar | Gränslöst digitalt lärande. […]

Hjälpmedel - annemi | Pearltrees

Hjälpmedel - annemi | Pearltrees

[…] These are great timers for children, or maybe meetings, or anything really. They just add some extra fun to the usual countdown timers :-) Min mapp "Svenska" på Pinterest. Free Printables. Almanacka, kalender. Skriv ut dina egna post it och notislappar | Gränslöst digitalt lärande. […]

Tips o trix | Pearltrees

Tips o trix | Pearltrees

[…] template for printing, and I just so happen to have one for you. The template is in Google Slides. Skriv ut dina egna post it och notislappar | Gränslöst digitalt lärande. Jag såg ett så fiffigt tips på en amerikansk undervisningsblogg och kunde inte låta bli att […]

Post-its webbsidor | Pearltrees

Post-its webbsidor | Pearltrees

[…] Skriv ut dina egna post it och notislappar | Gränslöst digitalt lärande. Jag såg ett så fiffigt tips på en amerikansk undervisningsblogg och kunde inte låta bli att kopiera. Kopiera i dubbel bemärkelse för det här tipset handlade om att kopiera på notislappar. Jag började med att bara översätta några av lapparna. […]

Pedagog Stockholm | Pearltrees

Pedagog Stockholm | Pearltrees

[…] Roland S Persson om särbegåvade elever. Fyra stödstrategier vid närläsning. Kunskapsplattan. Formativt med Voto.se. När och varför slutade utbildningspolitiker att lyssna till forskning om flerspråkiga elever? Dagen före. Sju anledningar till att utvärdera. Att göra inferenser – känns begreppet svårt? Så flippar jag. Så flippar jag. KUL1415 – Vilken sann skrivglädje. Gränslöst digitalt lärande. Skriv ut dina egna post it och notislappar | Gränslöst digitalt lärande. […]

Om bloggen

Porträtt på Åsa Colliander-Celik som står framför en bokhylla.

Hur använder vi lärare digitala verktyg? Måste vi veta mer än våra elever eller är det ok att inte kunna allt? Med den takt som IT-tekniken utvecklas i så är det i stort sett omöjligt att hinna ta in allt nytt.

Men vi är i alla fall några som försöker. Jag testar gärna nya digitala verktyg och försöker hela tiden lära mig mer. Ibland blir det mest att jag nosar på ytan och andra gånger tar jag ett djupt dyk ner. Ibland glömmer jag bort det jag lärt mig och ibland gör jag fel. Om allt detta tänker jag berätta och om hur vi på vår skola försöker få fler att våga pröva.

Jag som skriver här heter
Åsa Colliander Celik och är So-lärare på Mälarhöjdens skola och en av skolans nya förstelärare. Jag har alltid varit intresserad av nya saker och har därför lärt mig en hel del på egen hand inom IT. Numera ingår jag i skolans IKT-grupp och vi möter en blandning av svåra och roliga utmaningar. Av mina ämnen så tycker jag geografi är roligast. Även där jobbar jag med digitala verktyg och handleder några kollegor i ett projekt om GIS. Recenserar även appar på skolappar.nu.

Kontakt: Åsa Colliander Celik

Senaste kommentarer

Senaste kommentarer

Kategorier